0 224 273 00 83
0 543 273 09 83
info@alfamakmakina.com
Genel

TAMPON BASKI SİLİKONU SEÇMENİN ÖNEMİ

Alfamak Makine > Blog > Genel > TAMPON BASKI SİLİKONU SEÇMENİN ÖNEMİ

TAMPON BASKI SİLİKONU SEÇMENİN ÖNEMİ

Tampon baskı, yüksek adetlerde baskı yapmak isteyen firmalar tarafından giderek daha fazla tercih edilen bir baskı yöntemidir. Tampon baskı yaparken dikkate alınması gereken çok sayıda faktör vardır ve en önemli faktörlerden biri, projeniz için doğru tampon baskı silikonlarını seçmektir. Ürünlerinizin üzerine tampon baskı yaparken, aşağıda listelenen önemli ipuçlarını ve dikkate alınması gereken noktaları uygulamak çok…

Tampon baskı, yüksek adetlerde baskı yapmak isteyen firmalar tarafından giderek daha fazla tercih edilen bir baskı yöntemidir. Tampon baskı yaparken dikkate alınması gereken çok sayıda faktör vardır ve en önemli faktörlerden biri, projeniz için doğru tampon baskı silikonlarını seçmektir. Ürünlerinizin üzerine tampon baskı yaparken, aşağıda listelenen önemli ipuçlarını ve dikkate alınması gereken noktaları uygulamak çok önemlidir. Uygulamanız için doğru tampon baskı silikonunu seçmek, ürününüz üzerinde yüksek kaliteli bir baskı geliştirmenize olanak tanır.

ÜRÜN TİPİ
Belirli bir uygulama için doğru tampon baskı silikonunu seçmek için önce ürünün şekline ve yüzeyine bakılmalıdır. Ürünün ne olduğunu biliyorsanız, hangi tampon baskı silikonunun seçileceğini bilmek daha kolaydır. Kalemler, yoyolar, anahtarlıklar, bagaj etiketleri, giysiler ve bardaklar vb. ürünler için sonsuz olasılık vardır. Bu ürün kategorilerinde, farklı malzemeler için farklı tampon baskı silikonları gerektirecektir. Bir kalem üzerine baskı yaptığımızı düşünelim. Kalem, tampon baskı tekniği ile markalanan yaygın bir üründür. Pek çok şekil ve boyutta kalem vardır, bu nedenle şekle, durometreye, boyuta vb. bağlı olarak doğru tampon baskı silikonunu bulmak önemli bir faktördür. Aynı şey sadece promosyon ürünleri için değil, giyim ürünleri için de söylenebilir.

ŞEKİL
Genellikle ürünün şekline göre tampon baskı silikonunun şeklini seçersiniz. Ürün kare şeklindeyse, o zaman kare şeklinde bir tampon baskı silikonu seçeceksiniz. Ürün yuvarlaksa, yuvarlak şekilli bir tampon baskı silikonu seçmiş olursunuz. Tampon baskı silikonu şekilleri ve boyutları için olanaklar çoktur. Ürün baskısı için kavisli, sivri, düz, eğimli, açılı veya oyuk gibi birçok seçeneği vardır.

DUROMETRE
Durometre, dikkate alınması gereken başka bir husustur. Bu kategori tampon baskı silikonu sertliğini sayısal ölçekte ölçer. Standart baskı tamponları, durometre cinsinden yumuşak 40 durometreden (özel uygulama için) daha sert 80 durometreye (hassas baskı için) kadar değişir. Skaladaki sayı ne kadar düşükse, ped o kadar yumuşaktır. Örneğin gömlek, iç çamaşırı, pantolon vb. etiketsiz ürünler için kullanılan tampon baskı silikonlarının ortalama durometresi 60 olacaktır. Bu, tampon baskı silikonunun çok sert veya yumuşak olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, pürüzlü dokulu yüzeyler, kaplamalar veya plastik yüzeyler gibi sert ürünler için pedin 80 civarında yüksek bir durometresi olacaktır.

SERTLİK VE YUMUŞAKLIK
Tampon baskı silikonunun sertliği ve yumuşaklığı önemli bir rol oynar. Örneğin, kauçuk, stres topları veya esnek malzemeler gibi daha yumuşak malzemelerin tümü, daha yumuşak olan tampon baskı silikonlarına ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, yumuşak ürünler için üründen daha sert tampon baskı silikonları seçildiğinde baskı esnasında ürün formu bozulacak ve doğru baskı alma şansı kalmayacaktır.

YÜZEY
Doğru tampon baskı silikonunu seçerken yüzey önemlidir, çünkü size gereken sertliği söyleyecektir. Pürüzsüz bir yüzey için kuru ve yapışkan olmayan tampon baskı silikonu seçilmesi önerilir. Ürün düz ve pürüzsüz ise, sert şekilli bir tampon baskı silikon seçmeniz gerekecektir. Bu tip tampon baskı silikonları cam, metal, paslanmaz çelik ve sert plastikler için iyidir. Anahtar, tampon baskı silikonunun çok fazla mürekkebi tutmasını engellemektir, çünkü baskı tamponları yüzeyinde statik boya birikebilir. Statik boya, gereksiz kalıntılar üreten mürekkebi ifade eder ve baskı kalitesini düşürür. Bu kalıntılar ayrıca baskının üzerine düşebilir ve baskı sonucunda sorunlara neden olabilir.

DOKU
Tampon baskı silikonunun dokusu söz konusu olduğunda, ürün çizgiler veya çukurlarla dokuluysa, yumuşak bir pede ihtiyaç duyacağı yanılgısı olabilir. Ancak durum böyle değil. Örneğin, üzerine basılan ürünün bir golf topu olduğunu varsayalım. Yanlış kanı, insanların mürekkebi topun çukurlarına sokmak için yumuşak bir tampon baskı silikonuna ihtiyaç duyacaklarını düşünme eğiliminde olmalarıdır.

Ancak, aslında sert, sivri bir tampon baskı silikonuna ihtiyaçları olacak. Neden? Tampon baskı silikonunun çukur ve oyuklara girmesini sağlayacak olan tampon baskı silikonunun sivri kısmıdır. Sert bir tampon baskı silikonu ayrıca net, bozulmamış bir baskının korunmasına yardımcı olur. Daha yumuşak bir tampon baskı silikonu seçilirse, mürekkep çukurlara girmez. Yumuşak bir tampon baskı silikonu, oyuklar üzerinde köprü oluşturacak, havayı hapsedecek ve baskı sonucunda boşluğa neden olacaktır.

Bir yanıt yazın